Home

Nowy projekt, aktywnie wspieramy i pomagamy

Posted by beata | On: lut 02 2018

mój zwyczajny projekt mały

Projekt „Mój zwyczajny, najszczęśliwszy dzień” współfinansowany przez Powiat Wołomiński realizowany jest od lutego do grudnia 2018 roku. Przeznaczony jest dla dzieci i młodzieży z problemami wynikającymi z autyzmu, zespołu Aspergera, niepełnosprawności intelektualnej, zaburzeń genetycznych, niedosłuchu i innych problemów utrudniających prawidłowe funkcjonowanie społeczne. W projekcie udział biorą uczestnicy, którzy na stałe są w terapii, ale aby rozszerzać ich umiejętności należy nauczyć również korzystać z aktywności w przestrzeni dostępnej dla wszystkich, a nie tylko w Ośrodku terapii. Dlatego planujemy wspólne wyjścia do miejsc, które razem z dziećmi i rodzicami wybierzemy. Liczymy na zaangażowanie partnerów, dzięki czemu od roku 2018 będziemy tworzyli prawdziwą mapę aktywności naszych podopiecznych – ponad 80 rodzin.

AKTUALNOŚCI W PROJEKCIE „Mój zwyczajny, najszczęśliwszy dzień”

Zasady udziału w projekcie – wszystkich uczestników zapraszamy do zapoznania się z warunkami udziału w projekcie

Harmonogram spotkań w projekcie marzec-grudzień 2018:

  • Marzec – kręgielnia w Ząbkach
  • Kwiecień –  kino Helios w Wołominie
  • Maj – zabawy w parku im. Wodiczki w Wołominie, lody i inne aktywności
  • Czerwiec – aktywności na terenie OSiR Huragan w Wołominie i kino po raz drugi
  • Lipiec – spływ kajakowy rzeką Fiszor i Bug
  • Sierpień – aktywności podwórkowe przed Ośrodkiem Fundacji w Wołominie
  • Wrzesień – Klub jeździecki Czubajka
  • Październik – kino Helios
  • Listopad – teatr i zabawy miejskie
 • Grudzień – 15 grudnia, warsztaty świąteczne w Fundacji, podsumowanie projektu – wszyscy uczestnicy

MARZEC: Do 15 marca prosimy uczestników projektu o wypełnienie ankiety dotyczącej projektu. Wyniki ankiety można śledzić tu Ankieta Mój zwyczajny…

Wyniki Ankiety: miejsce 1 oznacza największą liczbę głosów

 1. kręgle – zrealizowane (marzec)
 2. kajaki – zrealizowane (lipiec)
 3. kino – zrealizowane dwukrotnie ze względu na dużą liczbę chętnych (kwiecień i czerwiec)
 4. piknik na polanie – zrealizowane podczas wycieczki do Czubajki (wrzesień)
 5. pływalnia – do zrealizowania

LUTY: Zakończona rekrutacja do pierwszego etapu – zgłosiło się 28 osób. Oznacza to wykorzystanie limitu miejsc w projekcie. W dalszym etapie podejmiemy decyzję jak przeprowadzić rekrutację w drugiej części projektu.

STYCZEŃ: Informacja o projekcie i rozpoczęcie rekrutacji.

Od wielu lat prowadzimy zajęcia terapeutyczne i obserwujemy ogromną wsparcia również w integracji, aktywizacji i samodzielności oraz nawiązywaniu i podtrzymywaniu relacji, umiejętności spędzania czasu wolnego. W roku 2018, po kilku latach przerwy w realizacji projektów aktywizujących zdecydowaliśmy się opisać problem i startować w konkursie ofert na tego typu działania. Zaowocowało to tym, że w roku 2018 będziemy realizować innowacyjny projekt dofinansowany przez Powiat Wołomiński wspierający samodzielność i integrację oraz aktywizujący młodzież, dzieci i rodziny.

Zapraszamy, prowadzimy zapisy e-mail: fundacja@smc.org.pl

mój zwyczajny projekt

Projekt „Mój zwyczajny, najszczęśliwszy dzień” to wyjątkowy dla nas projekt, bo podyktowany przez potrzeby dzieci. Jego pomysł narodził się po jednym ze spotkań, kiedy zabraliśmy dzieci na pizzę. Wtedy, wracając do domu jedno z dzieci powiedziało „To był mój najszczęśliwszy dzień”. Oczywiście wiemy, że dzieci żyją chwilą, ale wiemy też, że tych miłych chwil mają coraz mniej. Zwłaszcza dzieci, które po szkole odrabiają lekcje i jeszcze biegną na dodatkowe zajęcia, niekiedy kilka razy w tygodniu, niekiedy tylko indywidualnie i pracują z dorosłymi osobami, a przecież ten czas powinny w takim samym stopniu spędzać z rówieśnikami lub rodziną. Rodzice często nie mają możliwości zabrać dzieci do zwykłej pizzerii czy nawet na spacer, bo przecież mają umówione zajęcia. Tak często narasta problem, który im dziecko starsze, tym trudniej jest naprawić. W naszym projekcie nie chcemy zabierać rodzicom przyjemności i ważnej możliwości budowania relacji z dzieckiem, ale… dzieci chcą takie zwyczajne rzeczy robić w grupie, z innymi dziećmi, kiedy mogą sobie na luzie porozmawiać, czasami pozytywnie powygłupiać się, ale przede wszystkim uczestniczyć w czymś przyjemnym.

W projekcie połączymy dzieci w kilkuosobowe grupki i wspólnie wybierzemy aktywność, jaką razem wykonamy. My, czyli terapeuci będziemy tam po to, żeby nie było sytuacji, że ktoś jest wyręczany, albo nie potrafi właściwie z innymi rozmawiać, albo że się boi, albo? Różne są powody. Często te powody powodują, że dzieci nie jeżdżą na wspólne wycieczki klasowe, nawet te do najbliższego kina. Często też, problemy dziecka są na tyle widoczne, że nawet rodzice obawiają się wyjść z dzieckiem w nowe miejsce w obawie o jego zachowanie. Zatem my zaproponujemy co miesiąc takie wspólne wyjścia w małej grupie. Zapłacimy za pizzę, za bilety do kina. Mamy na to fundusze, o ile dzieci będą samodzielnie wydatkowały je – nauczą się planować wydatki w kinie, czy w pizzerii. Fundusze są ograniczone:) To jednak nie koniec. Każde dziecko może wziąć udział czterech aktywnościach spośród proponowanych 9 (dziesiąta aktywność jest wspólna dla wszystkich – to spotkanie gwiazdkowe, gdzie wspólnie, na dużym ekranie, rozdamy też pamiątkowe kalendarze). Aby wziąć udział w pierwszej aktywności wystarczy chęć, ale już w kolejnych trzeba coś zrobić samodzielnie. Należy wrócić do tego samego miejsca z rodzicami, przyjaciółmi lub nawet tą samą grupą, ale bez nas i przesłać nam krótką informację i zdjęcie:) Oczywiście nie musi to być to dokładnie to samo miejsce, ale tego samego rodzaju. Wtedy zapraszamy do kolejnego miejsca razem z nami.

Zachęcamy instytucje, miejsca i osoby prowadzące ciekawe wydarzenia, aby przekazywały nam swoje informacje i zaproszenia. Chętnie poznamy i odwiedzimy miejsce, a później opiszemy i jeżeli nam się spodoba, zachęcimy innych do odwiedzin. Za współpracę przekażemy też dyplom podziękowania, który umieszczony w widocznym miejscu będzie podkreślał, że jesteście Państwo przychylni naszym działaniom i działaniom na rzecz dzieci.

Harmonogram i działania wyglądają następująco:

 • Zostaną utworzone grupy dzieci uczestniczących w 3 godzinnych wycieczkach w ciekawych miejscach lub miejscach zwyczajnych, ale które chcemy odwiedzić razem (pod opieką terapeutów i wolontariuszy).
 • W każdym miesiącu (od marca do grudnia) planujemy 3-godzinne wycieczki w następujące miejscach (do wyboru): pizzeria lub inna restauracja, kino, teatra lub przedstawienie, kręgielnia, spacer do lasu lub parku, wystawa, muzeum, stadniny koni, nad wodę, na koncert, kajaki, piknik, inne, jakie zaproponują dzieci i młodzież.
 • Utworzymy wydarzenie i będziemy relacjonować nasze działania, aby inni rodzice z dziećmi odwiedzali wskazane przez nas miejsca. A może ktoś zechce nas do siebie zaprosić?;) Chętnie skorzystamy z zaproszenia i wypromujemy miejsce:)
 • Grupy liczą około 7 osób (grupa dzieci lub młodzieży w podobnym wieku) i są pod opieką dwóch terapeutów i wolontariuszy. W zajęciach może uczestniczyć rodzeństwo, w aktywnościach typu kajaki lub dalsze wycieczki będziemy potrzebowali wsparcia rodziców.
 • Aby wziąć udział w kolejnej aktywności należy przesłać do nas drogą mailową lub mms informację, gdzie, z kim dziecko odwiedziło ponownie to samo lub podobne miejsce.
 • Na zakończenie projektu, w grudniu wspólnie obejrzymy zdjęcia ze spotkań, rozdamy pamiątkowe kalendarze.

Zachęcamy do udziału

comment closed