Home

Sensoplastyka

Posted by beata | On: sty 24 2019

W naszych projektach bawimy się z dziećmi i w ten sposób realizujemy cele terapeutyczne. Jedną z nowszych form aktywności jest plastyka dla smyka czyli sensoplastyka. Brzmi jak muzyka:)

Zabawy są lepkie, śliskie, pachnące, brudzące, wilgotne, wymykające się z dłoni, a może nawet… smaczne?:)

Pani Asia, która prowadzi zajęcia jest oligofrenopedagogiem z różnymi specjalnościami w tym terapeutą sensorycznym. Pozwala to w sposób przemyślany wykorzystać tę zabawę do bardzo ważnych celów.

Sensoplastyka to plastyka sensoryczna, która opiera się na stymulowaniu rozwoju dzieci. Wspomaga budowanie ich świadomości ciała i przestrzeni, dba o usprawnienie ruchowe, wspiera rozwój zmysłów, wpływa na rozwój mowy, wspiera samodzielność, oraz poprzez wspólne działania pogłębia kontakt emocjonalny i wzmacnia poczucie bezpieczeństwa.

Metoda sensoplastyki opiera się głównie o produkty naturalne, spożywcze takie jak: mąki, kasze, przyprawy, naturalne barwniki, mleko, olej, soki itp. Dzięki ich zastosowaniu można uzyskać bardzo szeroki wachlarz możliwości, który daje ogromną satysfakcję z tworzenia i eksperymentowania. Poprzez takie działania rozwijamy kreatywność dziecka. Poznajemy różne faktury, struktury przez co stymulujemy nasz układ dotykowy. Tworzymy takie masy jak: piasek kinetyczny, piasek księżycowy, ciastoliny, sztuczny śnieg, glutki itp.


Sensoplastyka to przede wszystkim fajna zabawa.

Zajęcia sensoplastyki realizowane są zarówno w projektach współfinansowanych przez Powiat Wołomiński – Punkt diagnostyczno-terapeutyczny Słyszę, mówię i czuję oraz współfinansowanych przez PFRON dla dzieci z orzeczeniem o niepełnosprawności w projekcie Słyszę, mówię i czuję czyli samodzielnie funkcjonuję.

comment closed