Home

Podsumowanie roku 2023

Posted by beata | On: gru 30 2023

Ostatni dzień roku nastraja do podsumowań, do omówienia tego, co się udało, co mogło pójść lepiej, a na co niepotrzebnie wydatkowaliśmy swój czas i zaangażowanie, ale przede wszystkiem tego, co będziemy chcieli powtarzać. W tym czasie przygotowujemy też sprawozdanie do ministerstwa, któremu podlega nasza organizacja. Działania w tym roku były kontynuacją naszych celów statutowych, rozwijaniem koncepcji terapeutycznych.

Po pierwsze i najważniejsze – w każdym miesiącu odbywały się w naszej Fundacji zajęcia terapeutyczne indywidualne i grupowe. Realizowaliśmy jednocześnie dwa projekty, które uzupełniają się. Projekt – „Punkt terapeutyczny słyszę, mówię, czuję – Kontynuacja” – współfinansowany przez Powiat Wołomiński oraz projekt „Sukces w poznawaniu świata, sukces w samodzielności – współfinansowany przez PFRON”. Realizacja tych projektów to najważniejsza część naszych działań jako Fundacja. Dzięki nim stale i aktywnie prowadzimy zajęcia z dziećmi, młodzieżą oraz młodymi osobami dorosłymi.

Uczestnikami naszych zajęć są osoby z wyzwaniami jakie pojawiają się z różnych powodów, koncentrujemy się przede wszystkim na rehabilitacji społecznej. Działania nasze opierają się na sprawdzonych, ale też autorskich programach terapeutycznych, gdzie główny nacisk kładziemy na aktywność i samodzielność uczestnika.

W każdym z projektów prowadziliśmy zajęcia terapeutyczne indywidualne i grupowe, konsultacje, aktywności integracyjne.
Poza zajęciami terapeutycznymi były jeszcze aktywności, które też są ważną, jeśli nie najważniejszą częścią terapii. Na pewno dzięki tym wszystkim aktywnościom udało się zrealizować nasze wspólne cele działań na rok 2023. Łącznie w roku 2023 pracowaliśmy przez 12 miesięcy, z uczestnikami w wieku od 3 do 25 lat. Przeprowadziliśmy zajęcia w placówce, w plenerze, a także w uzasadnionych sytuacjach – zajęcia zdalne. Były też terapie na pływalni oraz wspólne imprezy urodzinowe czy inne. Poza Fundacją nasi uczestnicy niekiedy spotykali się na samodzielnie organizowanych imprezach – były to urodziny czy inne spotkania towarzyskie. Wiemy, że to wszystko było możliwe dzięki wspólnym spotkaniom, dzięki temu, co na co dzień, w każdym miesiącu robimy. A dokładniej…

Styczeń to taniec Makarena, ćwiczyliśmy od rana do wieczora, aby w marcu wspólnie z rodzicami zatańczyć na zakończenie pierwszego roku projektu PFRON. Byliśmy też w kinie na ważnym filmie „Śubuk” oraz ułożyliśmy hymn Fundacji. W Fundacji… Fajnie jest…
W lutym śmiało już redagowaliśmy gazetkę, która wytrwała z nami do trzeciego numeru… dalej nie daliśmy rady, bo natłok spraw do wykonania odebrał nam czas na przygotowanie tego działania. Szkoda, może kiedyś do tego wrócimy, bardzo byśmy chcieli. W lutym wspólnie wybraliśmy się do kina.
Podsumowanie pierwszego roku projektu PFRON było pod koniec marca. Gdzie – w plenerze. Jak? Kolorowo i pięknie. Co robiliśmy – tańczyliśmy Makarenę, rozwiązywaliśmy zagadki na ścieżce w rezerwacie przyrody, odpoczywaliśmy i zaopiekowaliśmy się bratkami, w których skryte były… talenty uczestników.
Od kwietnia mocno skupiliśmy się na realizacji działań w grupach diagnostycznych, byliśmy w parku, pojawiła się też koncepcja grup dziewczyn i chłopaków. W maju spędzaliśmy też czas w parku i w lesie – uczyliśmy się survivalu i budowaliśmy chatki.
W czerwcu poznawaliśmy się i integrowaliśmy podczas wycieczki do Ossowa. Było survivalowo i aktywnie. Burza prawie zmieniła nasze plany, ale na koniec okazało się, że była idealna pogoda.
Podczas letnich aktywności też wiele się działo – w lipcu zakończył się nasz letni turnus, po którym wybraliśmy się na kajaki. Jak zwykle urzekłą nas rzeka Liwiec
Już pod koniec lata, na zakończenie wybraliśmy się do Ossowa, na kolejną integracyjną zabawę dla całych rodzin. Było ognisko, śpiew, skoki na siano i piękna, gwieździsta noc.
W sierpniowe, upalne dni pojawiła się możliwość malego remontu w Fundacji. Wspaniały Pan Piotr pojawił się i w kilka dni zaczarował naszą salę, tak, że od razu przyjemniej nam się pracuje.
W ostatnim tygodniu września zabraliśmy Was, z całymi rodzinami do ciekawego zamku w Liwiu i nad rzekę Liwiec. Pogoda była wymagająca, ale nie daliśmy się szybko przegonić i to raczej my przegoniliśmy chmury.
Październik to w większości w Fundacji… imprezy urodzinowe. To niezwykle miłe, że chcecie obchodzić urodziny wraz z nami. Hmmm, chyba raczej ze swoimi znajomymi z Fundacji. Jesienny, chociaż śnieżny spacer w ostatni weekend listopada – rezerwat Grabicz. Niezwykle piękna pogoda przeniosła nas w śnieżnobiały las… Niezwykłe przeżycie dla nas wszystkich. No i przyszedł ostatni miesiąc roku. W grudniu byliśmy na kręglach z wolontariuszami – z okazji Dnia Wolontariusza – starsi koledzy i koleżanki zabrali na kręgle swoich młodszych kolegów. Na tym też polega wolontariat w Fundacji. Nasi wolontariusze zaproponowali też kolejny taniec, który będziemy ćwiczyli od stycznia. Ostatnią imprezą w Fundacji były gwiazdkowe warsztaty – kilkanaście godzin przygotowań, najlepszy Mikołaj na świecie, wspaniałe elfy i wieczór pełen wrażeń i bajkowej scenerii. Piękny rok mieliśmy razem z Wami.

Wszystkie te aktywności wpłynęły na nasze relacje. A najbardziej na relacje uczestników z nami i przede wszystkim między sobą. Na budowanie poczucia sensu wspólnej pracy, na zaciekawieniu tematami, aktywnościami, rozwijaniem umiejętności współpracy, poczucia przynależności do grupy, na wzmacnianiu pewności siebie. Jeszcze w styczniu tego roku były osoby, które bardzo niepewnie odzywały się w grupie, czasami jednym słowem „ciągnięte za język” – teraz, bardzo często są liderami w grupie. Uczestnicy nauczyli się dbać o siebie nawzajem, dostrzegać swoje mocne i słabe strony, liczyć na pomoc i wsparcie kolegów i koleżanek. Część osób zaprasza się na wspólne imprezy urodzinowe, starsza młodzież już samodzielnie umawia się ze sobą na spotkania, budując coraz piękniejsze relacja. Nie znaczy to, że nie dochodzą nowe osoby do grup. Wręcz przeciwnie – do kilku grup dołączyły nowe osoby, niepostrzeżenie wnosząc nową energię i świeżość w grupie.

Nasze działania realizowane są dzięki zaangażowaniu kadry i pracowników Fundacji. Zarząd Fundacji realizuje cele statutowe, aktywnie bierze udział w szkoleniach, projektach konkursowych i podnosi swoje kwalifikacje. Uczestniczyliśmy w szkoleniach, konferencjach, warsztatach.

Zarząd Fundacji dba również o zabezpieczenie finansowe Fundacji. Dziękujemy za wszystkie darowizny, które spływają na nasze konto. Prosimy o nie w formie dobrowolnej składki na lokal Fundacji. Bez tego wsparcia nie moglibyśmy realizować projektów – zawsze niezbędne są dodatkowe fundusze na lokal, opłaty związane z wydatkami sprawy księgowe i na sprawozdania finansowe i inne działania, których nie możemy wykonać we własnym zakresie i musimy korzystać z pracy specjalistów. Zarząd naszej Fundacji nie pobiera wynagrodzenia za swoją pracę zarządzającą i koordynującą działania Fundacji. Niekiedy musimy dokładać wiele godzin pracy, aby zrealizować jakieś zadanie, zawsze powtarzamy, że praca w Fundacji nie jest miejscem, gdzie można być tylko „od-do” – dla nas ważne jest zaangażowanie, wspólne dobro i zrozumienie powodów, dla jakich pracujemy. W roku 2023 udało nam się przygotować możliwość pozyskania wpływów z 1,5 procent, dzięki temu będziemy zachęcać naszych przyjaciół do przekazywania na nasze działania wsparcia w ten sposób podczas rozliczania deklaracji podatkowej za rok 2023.

Dziękujemy za piękny, wspólny czas.

comment closed