Home

Podsumowanie roku 2019

Posted by beata | On: Sty 04 2020

PODSUMOWANIE ROKU 2019

Rok 2019 był dla nas bardzo pracowity, realizowaliśmy dwa duże projekty. Łącznie w roku 2019 udzieliliśmy wsparcia około 110 osobom!!! Korzystaliśmy z konsultacji lub stałego wsparcia terapeutycznego łącznie u 14 specjalistów. Przeprowadziliśmy wycieczki lokalne oraz wyjazdowe, zrealizowaliśmy krótkie przedstawienie teatralne, mały występ muzyczny, konsultacje z terapeutami spoza Fundacji.

Kadra realizująca oba projekty liczy 10 osób (Magda, Iza, Wacława, Agnieszka, Iwona, Karolka, Asia, Beata, Agnieszka, Marcin a od września Kasia), sprawami finansowymi zajmują się dwie osoby Gosia i Kasia. Pomagają nam również nasi przyjaciele i rodziny, z czego najczęściej Albert i Paweł. Oczywiście są też terapeuci na czterech łapach – Laki i Feluś. Niekiedy pojawia się nasz zaprzyjaźniony pies pokazowy Walle z Damianem oraz Tola z Patrykiem oraz Gizio z Oliwką i Zuzią. W pracy stale wspierają nas wolontariusze, odbywają również praktyki studenci UW i APS, a nawet studenci z innych krajów Europy z programu Erasmus.

Zachęcamy do obejrzenia filmu podsumowującego nasze działania:

STYCZEŃ 2019

W styczniu kontynuujemy projekt współfinansowany przez PFRON -Samodzielnie i skutecznie poznajemy świat – zajęcia terapeutyczne dla dzieci i młodzieży skutecznie wspierające samodzielność. Projekt współfinansowany przez PFRON w ramach realizacji oferty konkursowej w konkursie 7/2017 Samodzielni i skuteczni. Dzięki temu kontynuujemy zajęcia, w których proponujemy aż 33!!! różne formy wsparcia. Formy wsparcia, czyli propozycje działań dla uczestników są dostosowane do potrzeb każdego uczestnika, co zaznaczamy w Indywidualnych Planach Terapii, które mamy przygotowane dla każdego uczestnika projektu PFRON. Zatem dzieci miały (i mają) bardzo intensywne działania w projekcie. W projekcie uczestniczy stale 50 osób.

Poza tym w styczniu również piszemy sprawozdania i planujemy działania na cały rok. Jest to dla nas bardzo pracowity czas pod względem dokumentacji.

LUTY 2019

W lutym podpisaliśmy umowę z Zarządem Powiatu Wołomińskiego i rozpoczęliśmy realizację projektu Punkt diagnostyczno-terapeutyczny – słyszę, mówię, czuję – edycja szósta. Tak, to już szósty raz otrzymaliśmy dofinansowanie do realizacji chyba największego projektu terapeutycznego w Powiecie. W projekcie łącznie uczestniczyło 60 osób.

Od lutego realizowaliśmy dwa duże projekty równolegle. Prowadziliśmy też działania bieżące w Fundacji jak wsparcie rodziców, szkolenie kadry – już w zakresie własnym.

MARZEC 2019

W marcu do prowadzonych projektów dołączyły dodatkowe aktywności -wycieczki do kina – grupa młodsza i grupa starsza, szkolenie dla wolontariuszy z koła wolontariatu z pobliskiego Liceum. Niektórzy wolontariusze zostali z nami i pomagali nam w zajęciach z dziećmi. Ich pracę i zaangażowanie bardzo cenimy. Należy dodać, że wolontariusze w Fundacji bardzo nam pomagają, ale muszą odznaczać się wyjątkowymi umiejętnościami – przede wszystkim muszą być zaangażowani, w to, co robią. Dzięki temu również sami uzyskują radość z pracy i bardzo wiele się uczą.

KWIECIEŃ 2019

W kwietniu rozpoczęliśmy II etap realizacji projektu współfinansowanego przez PFRON. II etap wymagał delikatnych zmian i ponownego ustalenia grafiku dzieci uczestniczących w zajęciach u terapeutów. Tej pracy nie widać „gołym okiem”, ale jest niezwykle ważne, gwarantuje dobrą organizację w projekcie. Jest też dużo stresu, gdyż wcześniej wymaga to bardzo dokładnej dokumentacji, gdzie rozliczamy każdą godzinę i każdy wydatek w projekcie.

MAJ 2019

W maju przyjechali do nas goście z ESN (Erasmus Student Network) na zaproszenie pani Karoliny studentki logopedii klinicznej na Uniwersytecie Warszawskim, naszej terapeutki od zajęć teatralnych. Również w maju odbyły się konsultacje w wodzie z wyjątkowym instruktorem, specjalistą terapii w wodzie Krzysztofem Miłkowskim.

CZERWIEC 2019

W czerwcu pojechaliśmy nad rzekę Liwiec – było wspaniale. Do naszego zespołu dołączyła wtedy pani Kasia – animatorka zabaw dziecięcych, wykształcona w dziedzinie muzyki, studentka wydziału logopedii UW. Przygotowaliśmy też dalszy plan działań od września łącząc przyjemne z pożytecznym czyli planując zajęcia z Wami i odpoczywając nad morzem. Bardzo chcemy zorganizować wspólny wyjazd nad morze.

W czerwcu posadziliśmy też magnolię, którą otrzymaliśmy od Fundacji Oda.

LIPIEC 2019

W lipcu prowadziliśmy zajęcia na pływalni, z tymi dziećmi, które nie wyjechały na wakacje. Również w lipcu odbył się letni turnus w Fundacji. Było wspaniale! To zawsze jest wyjątkowy czas i wyjątkowo duże zmiany powoduje u dzieci. Nie da się tego czasu porównać do innych aktywności gdziekolwiek. Na turnus bardziej przypomina harcerską drużynę i zgodnie z taką koncepcją jest prowadzony – stawiamy w nim na zrozumienie, współpracę, samodzielność, zwłaszcza przy podejmowaniu decyzji. To nie jest terapia, to coś o wiele więcej. Po tych kilku dniach spędzonych razem pojawiają się przyjaźnie, zostają piękne wspomnienia.

SIERPIEŃ 2019

W sierpniu otrzymywaliśmy kartki od Was, które bardzo nas cieszą, pracowaliśmy nad planami terapii od września, ale też remontowaliśmy kuchenkę. To była ciężka praca, ale było warto. Nadal pracowaliśmy nad wszystkimi planami terapii w projekcie PFRON.

WRZESIEŃ 2019

We wrześniu kontynuowaliśmy realizację projektów współfinansowanych przez PFRON i Powiat Wołomiński. Do projektów dołączyli nowi uczestnicy. Należało ponownie ustalić grafiki dostosowane do Waszych aktywności i aktywności terapeutów.

We wrześniu w Fundacji odbyło się nasze pierwsze fundacyjne kino domowe. Znowu trudne i jednocześnie ciekawe wyzwanie dla dzieci. Były bilety, przekąski, miejsca, ciekawy film. Dzieci skupione oglądały film, młodsze naśladowały starszych i zachowywały się o wiele lepiej niż w prawdziwym kinie. Starsze dzieci były cierpliwe i chętnie pomagały młodszym. Każdy z filmu zrozumiał coś innego. A najważniejsze jest to, że nie było napięcia, można się było położyć na podłodze i po prostu być razem.

PAŹDZIERNIK 2019

W październiku spacerowaliśmy po parku, bo październik w 2019 roku był wyjątkowo ciepły. Ważnym wydarzeniem w Fundacji we współpracy z pływalnią w Wołominie były też konsultacje wodne z Aleksandrą Koziorowską. Wcześniej przedstawicielka naszej Fundacji uczestniczyła Dniu Osób z Mózgowym Porażeniem Dziecięcym w Poznaniu. W ten sposób nasze działania z działaniami Oli pokrywają się i pomagamy sobie nawzajem, z czego korzystają nasi podopieczni.

W październiku odbyła się również kontrola realizacji zadania z Powiatu Wołomińskiego. Takiej kontroli podlegają wszystkie organizacje realizujące projekty. Wykazujemy wtedy wszystkie dokumenty potwierdzające zrealizowane działania, odpowiednio opisane i uwzględniające założenia wniosku.

W październiku składaliśmy również w generatorze wniosków kolejny wniosek konkursowy współfinansowany przez PFRON.

LISTOPAD 2019

W listopadzie powitaliśmy nowego wolontariusza Igora, pomagającego w zajęciach wodnych. Ponieważ listopad to już chłodny miesiąc mamy zawsze trudny czas związany z opłatami za lokal, bo okres grzewczy to bardzo trudny czas dla na. Bardzo dziękujemy za regularne wpłaty na lokal, które pozwalają nam realizować projekty. Wpłat dokonują nie tylko rodzice, również terapeuci wpłacają na lokal Fundacji, pomagają nam nasze rodziny. Bez tego wsparcia nie możemy myśleć o realizacji projektów.

W listopadzie rozpoczęliśmy przygotowania do zamknięcia roku 2019 – zarówno pod względem finansów jak również zakończenia projektu z Powiatu.

Miłym listopadowym wydarzeniem była aktywna współpraca z naszym ulubionym partnerem projektowym czyli Biblioteką. W listopadzie zaproszeni byliśmy jako terapeuci Fundacji do Miejskiej Biblioteki Publicznej w Wołominie, aby przeprowadzić szkolenie dla wolontariuszy. W spotkaniu uczestniczył z nami Laki.

GRUDZIEŃ 2019

W grudniu działo się, oj działo. Rodzice zostali Mikołajami i Mikołajkami i przynosili nam prezenty!!! To było niezwykle miłe. Dzieci miały kolejne najpiękniejsze warsztaty świąteczne, na których dzieci wykonały piękne ozdoby, a Mikołaj przyniósł wyjątkowo miłe prezenty. Było gwarno, ciepło, serdecznie i bardzo smakowicie. Po raz pierwszy dzieci miały nawzajem sobie pomagać w pracy. Po raz kolejny dzieci zaskoczyły nas swoją samodzielnością.

W grudniu odbyło się przedstawienie Nocne Marki oraz występ grupy Bum Bum rurek ? grup prowadzonych przez panią Karolinę. Dzieci pokazały efekty swojej pracy przed najlepszą publicznością

W grudniu dołączył do nas Emil i Ksawery, nasi młodzi wolontariusze, którzy przeszli egzamin podczas warsztatów i świetnie sobie poradzili.

W grudniu złożyliśmy również ofertę realizacji zadania na rok 2020. Wyniki będziemy znali w styczniu.

Bardzo dziękujemy za zaufanie, jakim nas obdarzacie powierzając swoje dzieci, czasami swoje sprawy dotyczące szerszych problemów. Widzimy pozytywne efekty naszych WSPÓLNYCH działań, zaangażowania rodziców, opiekunów, terapeutów, ale przede wszystkim duże zaangażowanie samych uczestników.

comment closed