Home

Podsumowanie letniego turnusu

Posted by beata | On: Lip 06 2019

Lipcowa sobota, poranek, wczoraj zakończyliśmy letni turnus w Fundacji. Jak zwykle po takich aktywnościach jesteśmy pełni wrażeń z pracy z dziećmi i z zupełnie innego wymiaru tej pracy niż podczas cotygodniowych spotkań. Codzienne spotkania, codzienne aktywności umożliwiają tak wiele. Dziś już jesteśmy gotowi podsumować te 5 intensywnych dni.

Podczas turnusu realizowaliśmy cele skupione na samodzielności i współpracy. Mogliśmy to osiągnąć jedynie poprzez wspólną zabawę i staraliśmy się, aby tak było. Grupy były dobrane pod względem wieku i/lub umiejętności funkcjonalnych. W żadnej grupie osoby nie były przez przypadek. W każdej aktywności były osoby słabsze i mocniejsze, nigdy nie była to jedna osoba. Każdy uczestnik miał możliwość pokazać, jak świetnie radzi sobie z zadaniami, ale też musiał czasami poprosić o pomoc. Część zadań była zaliczona, tylko, gry wykonali je wszyscy. Dzieci uczyły się jak to jest, gdy ktoś z grupy nie daje sobie rady, czasami się złościły, z czasem nauczyły się pomagać, przez co zobaczyły SWOJĄ siłę. Pracowaliśmy na mocnych stronach dzieci, szukając podpowiedzi, jak radzić sobie ze słabszymi stronami. Efekt – bardzo zwiększona świadomość ciała, swoich potrzeb, możliwości, mocnych i słabych stron indywidualnie i w grupie. Świadomość i większa pewność w podejmowaniu decyzji, wypowiadaniu się. Przykładów mamy bardzo wiele, wszystkie w opisach z każdego dnia w naszych notatkach. To dla nas największa radość, że widzimy zmiany na lepsze, że widzimy też to, nad czym należy pracować od września, bo wcześniej nie skupialiśmy się na tym, jak wielki wpływ ma grupa na zachowanie dziecka. Ma olbrzymi.

Mieliśmy w tym roku dwie młode osoby, które rozwijają się zawodowo przy naszej Fundacji. Młoda kadra spisała się na medal. Panie Kasia i Karolina bardzo rzetelnie przygotowały się do zajęć, ale nie tylko. Stale były aktywne, entuzjastyczne, uważne – co dzieci wychwyciły natychmiast i cieszyły się ze wspólnych chwil. Już dawno nie pojawiły się w naszej Fundacji nowe osoby, tak rzetelnie przygotowane do zajęć i tak uważne na dzieci. Chcemy to wykorzystać, mamy nadzieję, że zostaną z nami.

Obiecaliśmy podpowiedzieć aktywności, jakie zalecimy po turnusie, aby utrwalić to, co udało się wypracować:

  • wspólnie z dziećmi wykonywanie zdrowych posiłków i wspólne ich spożywanie – dzieci zakochały się w wodzie smakowej o smaku mięty, cytryny, gruszki, pomarańczy. Bez cukru, prosto ze słoika.
  • wspólne z dziećmi przesiadywanie na podłodze, najlepiej na poduszkach – zabawy na podłodze, ale też przytulanie, zwyczajne siadanie podczas rozmowy, czy oglądania filmów, czytania książek.
  • wspólne z dziećmi zabawy w gry planszowe i podwórkowe wspólne zabawy sportowe.
  • wspólne spacery, ale takie długie i z ciekawymi pomysłami. Dzieci uwielbiają uruchamiać swoją wyobraźnię, wymyślają ciekawe historyjki i możliwości ich rozwiązania.
  • wspólny relaks pod kocem, przy zgaszonym świetle, gdy nie mówimy nic, odpoczywamy od wszystkich bodźców.
  • wspólne słuchanie muzyki i taniec – świadome ruchy, albo spontaniczne zabawy taneczne.
  • wspólne ustalanie zasad, planu dnia, aby dzieci wiedziały, co będzie się działo każdego dnia. Wtedy łatwiej im jest przygotować się na trudniejsze dla nich aktywności.

Jedno słowo, które potrzebujemy zapamiętać zwłaszcza podczas wakacji – róbmy jak najwięcej wspólnie. Sami na tym również skorzystamy. Sprawdźmy to.

To jednak nie wszystko. Równie ważne jest zadbanie o zajęcia w grupie rówieśniczej. Dzieci muszą mieć kontakt z rówieśnikami, wtedy uczą się najwięcej i starają się. Poszukujmy miejsc i osób, z którymi dzieci mogą spędzić czas. Dzieci się znają ze sobą, rodzice też mają kontakt. Zachęcamy, abyście Państwo organizowali wspólne spotkanie w mniejszych grupach. To zawsze trudność organizacyjna, ale najlepszy sposób, aby dzieci rozwijały się lepiej. Jeżeli dziecko zaprzyjaźniło się z kimś z Fundacji, ze szkoły, z podwórka to postarajmy się zaplanować wspólny, dodatkowy czas. Może wspólne wyjście na spacer, na lody, do kina, albo aby pograć w piłkę. W wakacje dzieci po prostu się często nudzą. Wiemy, że to nie jest łatwe, ale gdy dziecko nie potrafi samo inicjować kontaktów społecznych, pomóżmy mu wtedy, gdy mamy jeszcze takie możliwości. Lato i wakacje to idealny czas na wspólne, bez zobowiązań spotkania w parku, na lodach czy podczas krótkiej wycieczki.

PS. Jednak nie zdecydowaliśmy się na spływ kajakowy na zakończenie i nocowanie w Fundacji. Poza prowadzeniem zajęć nasza praca polega na stałej, stuprocentowej uwadze na dzieci. Podczas pięciu godzin pracy ani razu nie oddalamy się myślami, wzrokiem i uwagą od dzieci. Po południu omawiamy zajęcia i modyfikujemy plan na każdy dzień. Każda aktywność jest przemyślana przed, w trakcie i omówiona po. Dziękujemy za miłe słowa, jakie Państwo nam przekazywaliście każdego dnia pisząc o tym, jak dzieci odbierają zajęcia. Po zajęciach robimy jeszcze porządki i potrzebujemy zadbać o codzienne sprawy. Spływ kajakowy i nocowanie zaplanujemy na czas, gdy możemy skupić się tylko na tym lub gdy będzie więcej osób do współpracy organizacyjnej. Zapraszamy:)

comment closed