Home

Nasz autorski TUS

Posted by beata | On: maj 09 2022

Od wielu lat w naszej Fundacji prowadzimy zajęcia TUS (Trening Umiejętności Społecznych) jednak stale podkreślamy, że nasze spotkania mają charakter autorski.

Zajęcia TUS w ogólnym rozumieniu mają na celu naukę i pomoc w relacjach społecznych. Celem tych działań jest (zgodnie z koncepcją TUS) nauka odpowiedniego zachowania w grupie, nawiązywania konwersacji, poznawanie siebie, umiejętność radzenia sobie z emocjami swoimi, jak również zauważanie i odpowiednie reagowanie na emocje innych osób.

Wiele aktywności TUS koncentruje się na zabawach i grach, omawianiu sytuacji, bardzo popularne są scenki i odgrywanie ról. To ważna część TUS jednak naszym celem jest wyjście dalej, zastosowanie sytuacji związanej z problemem w naturalnej sytuacji, ale wcześniej tworząc bezpieczne środowisko dla uczestnika.

Ważne jest też to, że zajęcia dostosowane są do uczestników tak, aby każdy mógł odnieść sukces, ale aby przed każdym uczestnikiem pojawił się też problem, którego będzie uczył się rozwiązywać. Czasami będzie to trudność w utrzymaniu i nawiązaniu kontaktu z drugą osobą, innym razem może być niepewność podczas działań, trudność pogodzenia się z porażką, albo brak koncentracji, nadmierna aktywność i wiele innych. Te trudności nie mogą być tylko teoretycznie omówione lub odegrane w bezpiecznej scence (to najpierw), ale aby skutecznie sobie z nimi poradzić musimy się z nimi zmierzyć na żywo, ale na tym poziomie, na jakim jest uczestnik gotowy. Co najważniejsze, na koniec musi odczuć sukces, że sobie z problemem poradziło samo – chociaż jest to często bardzo dużą zasługą właśnie terapeuty, który prowadzi zajęcia.

Dlatego podczas naszych zajęć jest wiele sytuacji społecznych, z którymi dzieci, młodzież spotykają się na co dzień, a my staramy się je zaaranżować lub po prostu wykorzystać. W każdym miesiącu (średnio 4 spotkania) wyznaczamy jeden cel główny i cele dodatkowe bezpośrednio związane z konkretnymi uczestnikami. Wykorzystujemy do pracy naturalne potrzeby związane z codziennym życiem, czasami są to czyjeś urodziny albo wizyta nietypowego gościa. Czasami ktoś ma zły dzień i jest to pomysł na przepracowanie tematu „na żywo” w całej grupie.

Dzieci i młodzież wiedzą, że podczas tych zajęć mogą być sobą, ale też dają z siebie bardzo dużo, widzą, że to od nich zależy, czy będą lubiani, czy będą dobrze się czuli w grupie i ze sobą. Chcemy, żeby z zajęć TUS wychodziły osoby, które są po prostu fajne – dla siebie i dla innych.

comment closed