Home

Letni turnus 2019

Posted by beata | On: Cze 05 2019

Zapraszamy na letni turnus stacjonarny do Fundacji.

Od wielu lat nasze turnusy cieszą się wielkim zainteresowaniem rodziców, a dzieci pamiętają je jako dobrze spędzony czas. Pod względem terapeutycznym dla nas to możliwość intensywnego wsparcia umiejętności funkcjonalnych dzieci, obserwacja, wsparcie dzieci w aktywnościach w grupie.Dla kogo – dla wszystkich chętnych dzieci i młodzieży uczestniczących w naszych projektach. Dzięki temu, że znamy dzieci z pracy w projektach możemy dostosować program turnusu do potrzeb każdego uczestnika. Nasze projekty realizowane i dofinansowane są z projektów PFRON i Powiatu Wołomińskiego.

Założenie i cel turnusu samodzielność, zabawa, współpraca. Jak często powtarzamy terapia powinna być zabawą. Latem i w wakacje może to być zabawa w grupie oparta na współpracy i samodzielności. Te zasady sprawdziły się przez wiele lat i patrząc jak dzieci wspaniale rozwijają się podczas takich turnusów wiemy, że to najlepsza propozycja. Większość aktywności dzieci będą wykonywały w grupie. Dzięki temu będą mogły WYKORZYSTAĆ swoje umiejętności (samodzielność) oraz bawić się (zabawa) z innymi dziećmi (współpraca).

Nasze turnusy nawiązują do zasad korczakowskich – gdzie „dobry wychowawca nie wtłacza a wyzwala, nie ciągnie a wznosi, nie ugniata a kształtuje, nie dyktuje a uczy, nie żąda a zapytuje”. Więcej tu zasad zuchowych niż podporządkowania terapii. To celowe działanie, bo stawiamy dzieciom przez to trochę wyżej poprzeczkę, inaczej organizujemy zajęcia. Podczas turnusu dzieci tworzą mini społeczność, współdecydują o aktywnościach, przekonują siebie nawzajem i nas do wybranych działań, oceniają je, zwracają uwagę na swoje mocne strony i innych, wspólnie wykonują aktywności, chociaż każdy ma też czas i miejsce na indywidualną pracę czy odpoczynek. My, terapeuci mamy jednak wyznaczone cele i dbamy o ich realizację. Nasza mini społeczność turnusowa podzielona zostanie na dwie grupy, które będą spotykały się przy wspólnych aktywnościach i dzieliły podczas zadań dostosowanych do konkretnej grupy. Pojawi się też pozytywna rywalizacja, taka, która uczy przegrywania, szanowania zasad i motywuje. Każdy dzień zaczynamy i kończymy wybraną przez dzieci aktywnością. Nie możemy się doczekać:)

Grupy – planowane są dwie grupy liczące od 5 do 7 osób, uczestnicy grupy będą zbliżeni do siebie pod względem wieku i umiejętności.

Miejsce – Fundacja Słyszę-Mówię-Czuję oraz plac zabaw, boisko szkolne oraz jedna wycieczka przyrodnicza do zaprzyjaźnionego ogródka.

Termin: 1-5 lipca 2019, w godzinach 9.00 – 14.00.

Zgłoszenia – do 20 czerwca 2019, wysyłając maila na adres fundacja@smc.org.pl lub wysyłając sms do koordynatorów – Agnieszka Banaszek lub Beata Bandolet. Liczy się kolejnoćć zgłoszeń.

Kadra – każda grupa prowadzona jest jednocześnie przez dwie osoby – terapeutę prowadzącego oraz terapeutę wspierającego. Dzięki temu jedna osoba koncentruje się na działaniach całej grupy, a druga osoba wspiera osoby, które w danej chwili tego wsparcia potrzebują.

W niektóre dni będą z nami współpracowali sprawdzeni wolontariusze, których znamy dobrze z dotychczasowej aktywności.

Osoby odpowiedzialne merytorycznie za realizację projektu (koordynatorzy) i stale obecne podczas turnusu to doświadczeni pedagodzy i terapeuci naszej Fundacji: Beata Bandolet i Agnieszka Banaszek. Osoby wspierające to: Katarzyna Jankowska oraz Karolina Bandolet – nasza młoda kadra – studentki Uniwersytetu Warszawskiego wydziału logopedia kliniczna, z doświadczeniem w pracy z dziećmi, z kwalifikacjami w kierunku zajęć teatralnych i dramy, muzykoterapii i logorytmiki, emisji głosu, jogi dla dzieci oraz animacji dla dzieci. Stażystki i wolontariuszki wielu organizacji pro dziecięcych.

Codzienne, stałe formy aktywności wykorzystane podczas turnusu:

 • trening samodzielności – wszystkie zajęcia będą skoncentrowane na samodzielności funkcjonalnej;
 • trening umiejętności społecznych – ze względu na aktywności w grupach każde dziecko będzie w relacjach z innymi uczestnikami;
 • zabawy spontaniczne i prowadzone – ze względu na liczne umiejętności naszej młodej kadry oraz okres wakacyjny to będzie codzienny punkt w programie;
 • aktywności ruchowe i świadomość ciała;
 • każdego dnia blok zajęć obejmuje także elementy następujących terapii prowadzonych przez naszych specjalistów: terapia ręki, integracja sensoryczna, dogoterapia, muzykoterapia, emisja głosu, autoprezentacja, scenki z wykorzsytaniem dramy (odgrywanie ról, improwizacja) komunikacja, ruch rozwijający, trening teorii umysłu i relaksacja.

Codziennie na stronie fundacji fotorelacja z zajęć – zachęcamy do obejrzenia zdjęć z naszych poprzednich turnusów
https://photos.google.com/albums

Opłaty: 150 zł za 5 dni. Cena obejmuje zajęcia terapeutyczne dla uczestnika w godzinach 9.00 – 14.00; koszulkę wakacyjną; wakacyjne zakupy (będziemy samodzielnie z dziećmi kupowali owoce jako dodatek do drugiego śniadania); fotopamiętnik oraz ubezpieczenie NNW.

Posiłek – posiłek (zdrowe drugie śniadanie) dziecko przynosi ze sobą. Podczas udziału w spotkaniu stale będzie dostępna do picia woda dla uczestników. Nie będą akceptowane słodkie napoje przyniesione przez dzieci.

Program dzienny:

 • 9.00 – 9.30 wspólne powitanie i przywitanie się uczestników (zbiórka), zabawy integracyjne „na przełamanie lodów”.
 • 9.30-11.00 zajęcia i aktywności w salach lub na zewnątrz wokół terenu Fundacji zgodnie z programem
 • 11.00 – 11.30 wspólne śniadanie i porządkowanie
 • 11.30-12.00 spokojne aktywności po śniadaniu – relaksacja
 • 12.00 – 13.30 zajęcia i aktywności w salach lub na zewnątrz wokół terenu Fundacji
 • 13.30 – 14.00 wspólne podsumowanie, wpis do fotopamiętnika, relaksacja i pożegnanie.

DODATKOWO: Dla każdego rodzica dziecka zaplanowana jest indywidualna konsultacja podsumowująca aktywność dziecka, zdobyte umiejętności, ewentualne problemy oraz mocne strony i podpowiedzi jak wspierać dziecko.

Szczegółowy program zostanie przedstawiony uczestnikom zakwalifikowanym na turnus.

comment closed