Home

Letnie, grupowe zabawy w wodzie

Posted by beata | On: Lip 20 2020

Zarówno w projekcie „Punkt terapeutyczny – edycja siódma” (Powiat Wołomiński), jak i w drugim „Samodzielnie i aktywnie chcę poznawać świat” (PFRON) realizujemy wodne, grupowe aktywności. Zajęcia odbywają się w sobotnie i niedzielne poranki. Uczestnicy – głównie młodsze dzieci, ale nie tylko – spotykają się na wspólnych zabawach uczących prawidłowego oddychania, koordynacji, poprawiają sprawność ruchową i uczą bezpiecznych zachowań w wodzie.

Chociaż na pływalni w Wołominie mamy wspaniałe warunki – ciepła woda, czyściuteńko, bezpiecznie… to musimy dać nura;) w inną wodę i mieć pewność, że umiemy zachować się bezpiecznie. W ciepłą lipcową niedzielę wybraliśmy się na kąpielisko strzeżone na glinianki w Zielonce. Pilnowani przez wspaniałych ratowników, na strzeżonej plaży, w słońcu, ale jeszcze na tyle wcześnie, że cieszyły jego ciepłe promienie, bawiliśmy się w wodzie. Chodzenie w wodzie po nierównym, grząskim piasku, a czasami nawet glinie to nie to samo, co po śliskich płytkach na basenie. To już pierwszy punkt naszych innych sensorycznych doznań. Druga wyraźna różnica -temperatura wody (chłodniejsza), ale na to narzekali najbardziej rodzice:) Poza tym, woda nie jest przezroczysta, tylko mętna, dodatkowo lekki wietrzyk i wiele innych odgłosów powodowało, że to były bardzo ważne zajęcia. Rodzice świetnie i uważnie bawili się z dziećmi i powtarzali znane z zajęć na pływalni zabawy. Ponieważ miejsce wyjątkowe, mieliśmy też wyjątkowe akcesoria. Kajak i deska SUP do ćwiczenia równowagi. Każde dziecko śmiało wykonywało aktywności na desce. Również niektórzy rodzice byli na to gotowi, wzbudzając tym podziw swoich dzieci – a taka nagroda warta jest każdego poświęcenia. Zabawa trwała jak zwykle… za krótko. Dlatego, jak tylko nadarzy się okazja powtórzymy to spotkanie w tym lub kolejnym miejscu. Przed nami wyprawa na kajaki i być może inne wodne aktywności z projektów i nie tylko.

Ponieważ to wyjątkowe dla nas spotkanie zapraszamy do mini filmik ze spotkania z bohaterami tych zabaw:

Uzupełnieniem zajęć grupowych, dla niektórych pływaków (mamy niewiele godzin na te zajęcia z projektów, dlatego nie wszyscy mogą wziąć w nich udział) są zajęcia indywidualne w projekcie dofinasowanym przez PFRON. Julka z mamą, jako pierwsza odważyła się w nich uczestniczyć w otwartej przestrzeni na kąpielisku w Zielonce. Cisza, spokój, dzikie kaczki, pływające obok nas pozwoliły odprężyć się i poczuć prawdziwy klimat wakacji.

comment closed