Home

Letni turnus stacjonarny – plan i zapisy

Posted by beata | On: Cze 23 2020

Sprawdziliśmy to i mamy na to dowody, że dzieciaki potrzebują wakacyjnego, AKTYWNEGO wypoczynku. Wypoczynku od lekcji, ale przede wszystkim wypoczynku od różnego rodzaju stresów. Jednak, dzieciaki chcą zdobywać, poznawać, sprawdzać nowe rzeczy, bo dzięki temu się rozwijają. My chcemy im to ułatwić. Zapraszamy na pięć dni wspaniałej przygody, która spowoduje dużo dobrych zmian. Jak to zrobimy? Jak co roku, łącząc zabawę i aktywność z uważnością na potrzeby każdego dziecka, stawiając przed każdym dzieckiem wyzwanie o krok wyżej, bo bardzo mocno wierzymy w rozwój poprzez aktywność i samodzielność.

W tym roku, ze względu na panujący czas epidemii nieco zmodyfikujemy plan spotkań, bo większość zajęć będzie odbywała się na dworze. Mamy w tym duże doświadczenie – zachęcamy do odwiedzenia naszej galerii turnusowej z zeszłego roku. Będziemy musieli zmodyfikować aktywności, czasami używać dodatkowych zabezpieczeń – jak przyłbice, które zamiast maseczki każde dziecko otrzyma wraz z rozpoczęciem turnusu. Mamy zapas preparatów do dezynfekcji i na pewno nie dopuścimy do łamania zasad związanych z epidemią. Główną zasadą będzie zapewnienie bezpieczeństwa uczestników.

A teraz czas na szczegóły:

ZAPISY – oczywiście przez ankietę ->>>ZAPISY (kliknij ten link)

Termin: Pięć dni – poniedziałek – piątek 27-31.07 w godzinach 9-14, prawdopodobnie w sobotę 1.08 wspólna wycieczka z rodzicami – kajaki lub inna aktywność wodno-lądowa.

Gdzie: Ze względu na zagrożenie epidemiologiczne zajęcia będą odbywały się w otwartej przestrzeni z zachowaniem reżimu sanitarnego. Mamy zaplanowane trasy, ale dostosujemy program do uczestników. W przypadku nieodpowiedniej pogody zajęcia odbędą się w Fundacji z możliwością skrócenia czasu spotkania. Każdego dnia będziemy poznawali inne, ciekawe miejsce, gdzie uczestnicy spędzą aktywnie czas.

Koncepcja i cel: Nauka wspólnej zabawy, atrakcyjne spędzenie czasu wakacyjnego i uzyskanie poprawy w samoocenie. Poprawa w samodzielności, świadomości swoich mocnych stron, nauka pracy nad słabszymi punktami.

Celem spotkań jest aktywność uczestnika i każdego dnia poznanie nowej umiejętności uczącej go samodzielności i bezpieczeństwa oraz nauka zdobycia nowej umiejętności przez całą grupę. Umiejętności związane będą z podniesieniem samooceny osoby i będą przydatne w życiu codziennym. Po naszym turnusie uczestnicy będą mieli świadomość tych działań, wdrożenie ich w codzienne nawyki będziemy prowadzili podczas zajęć grupowych od września. W przyszłym roku, jeśli ta sama grupa uczestników weźmie udział w letnim turnusie, będą potrafili sami wykorzystać zdobyte umiejętności.

Dla kogo? – Dzieci i młodzież, uczestnicy projektu „PFRON 2020-2022 kierunek Aktywność”. Turnus przeznaczony jest dla wszystkich uczestników projektu, jednak ze względu na charakter turnusu, w przypadku dzieci młodszych lub mniej samodzielnych dopuszczamy modyfikację czasu spotkań.

Grupy: maksymalnie 5 osób w grupie, uczestnicy dobierani do grup pod względem wieku i umiejętności.

Metody: ze względu na szeroki zakres oddziaływań i przygotowanie terapeutów metody wykorzystane w pracy będą obejmowały wiele obszarów – TUS; trening Umiejętności Codziennych; Trening Samodzielności; Terapia Zaburzeń Lękowych; Dogoterapia; Zajęcia ruchowe; Terapia ręki, Autoprezentacja i poprawa wymowy; Trening właściwej komunikacji; Trening relaksacji i inne. Głównie jednak będziemy koncentrowali się na AKTYWNOŚCI w działaniu.

Odpłatność – nie przewidujemy opłat za udział w turnusie, ale bierzemy pod uwagę możliwość składki około 10 zł/dzień, za którą zakupimy dodatkowe materiały lub gadżety dla uczestników.

Skrócony plan: Codzienny plan będzie uwzględniał następujące działania:

 • Zbiórka i powitanie, codzienna rozmowa każdego z każdym uczestnikiem.
 • Każdego dnia zdobycie innej odznaki – sprawności.
 • Codzienny wysiłek ruchowy – w zależności od tematu dnia – wycieczka piesza, sport, aktywności wodne, inne.
 • Wspólny, biwakowy posiłek – zjedzenie przygotowanych w domu kanapek.
 • Czas na swobodne rozmowy i relaks – w zależności od potrzeb kierowany przez terapeutę lub pozwalający na swobodne działanie.
 • Nauka relaksacji i odpoczynku – z wykorzystaniem treningu oddechowego i jogi dla dzieci (ćwiczenia).
 • Wspólne omówienie dnia i samoocena.
 • Zaplanowanie i zapoznanie z aktywnościami na kolejny dzień.
 • Codzienna fotorelacja ze spotkania.
 • Wspólna „impreza” w plenerze na zakończenie – planowane ognisko z udziałem rodziców.

REGULAMIN:

 1. Uczestnicy turnusu przebywają pod opieką wyznaczonych osób – terapeutów Fundacji Słyszę-Mówię-Czuję od godziny 9:00 do godz. 14:00.
 2. Uczestnicy przychodzą na umówione miejsce zbiórki w godzinach 9.00-9.15.
 3. Rodzice są odpowiedzialni za bezpieczną drogę dziecka do miejsca zbiórki i z powrotem.
 4. W przypadku samodzielnego powrotu do domu rodzice/opiekunowie prawni są zobowiązani napisać stosowne oświadczenie.
 5. Uczestnicy turnusu maja prawo do:
  A. Spokojnego i radosnego wypoczynku.
  B. Uczestniczenia we wszystkich zajęciach, wycieczkach i organizowanych imprezach.
  C. Korzystania ze wszystkich urządzeń i sprzętów niezbędnych do realizacji programu pamiętając o zasadach dezynfekcji.
  D. Wnoszenia próśb i skarg oraz propozycji zmian w programie.
 6. Ze względu na specyfikę turnusu zapewniamy pełne wsparcie każdemu dziecku, każdy uczestnik ma prawo czuć się tak samo ważny i tak samo potrzebny podczas każdych zajęć.

comment closed