Home

Letni turnus 2021 – zapisy

Posted by beata | On: cze 07 2021

W zeszłym roku nasz pierwszy turnus w czasie epidemii covid okazał się bardzo ważną i bardzo potrzebną aktywnością dla dzieci. W tym roku dzieci jeszcze bardziej spragnione są wakacyjnego, AKTYWNEGO wypoczynku i AKTYWNEGO czasu w gronie rówieśników. My znowu chcemy im to ułatwić. Zapraszamy na sześć dni wspaniałej przygody, która spowoduje dużo dobrych zmian. Jak to zrobimy? Jak co roku, łącząc zabawę i aktywność z uważnością na potrzeby każdego dziecka, stawiając przed każdym dzieckiem wyzwanie o krok wyżej, bo bardzo mocno wierzymy w rozwój poprzez aktywność i samodzielność.

Ze względu na panujący czas epidemii większość zajęć będzie odbywała się na dworze. W zeszłym roku ten scenariusz sprawdził się wspaniale. Mamy w tym duże doświadczenie, które daje nam pewność dobrej realizacji.

A teraz czas na szczegóły:

ZAPISY – oczywiście przez formularz ->>>ZAPISY (kliknij ten link)

Termin: Sześć dni – poniedziałek – sobota – 5-10.07 w godzinach 9-14. Przy czym szóstego dnia wycieczka z udziałem rodzica – kajaki lub inna aktywność wodno-lądowa.

Gdzie: Ze względu na zagrożenie epidemiologiczne zajęcia będą odbywały się przede wszystkim w otwartej przestrzeni z zachowaniem reżimu sanitarnego. Mamy zaplanowane trasy i miejsca, ale dostosujemy program do uczestników i ich preferencji zatem program będziemy modyfikować. Planujemy jednak, że każdego dnia będziemy poznawali inne, ciekawe miejsce, gdzie uczestnicy spędzą aktywnie czas. Prawdopodobnie jeden dzień spędzimy w Fundacji, pozostałe w miejscach, jakie poznaliśmy rok temu: Park Nałkowskich w Wołominie i jego okolice, OSiR Wołomin, Glinki w Zielonce i kąpielisko. W tym roku planujemy jeszcze jedno miejsce – leśną, pieszą wyprawę nad rzekę do rezerwatu oraz grę miejską w Wołominie. Nie zabraknie zatem zabawy na trawie, w wodzie, w lesie, w parku i na łące, a nawet wspólnej pizzy w mieście czy MC Donalda. W końcu to są wakacje:) Podczas aktywności w wodzie jesteśmy oczywiście pod opieką ratowników, na strzeżonym kąpielisku. Ostatniego, szóstego dnia turnusu planowany jest spływ kajakowy rzeką Liwiec, również z udziałem ratownika wodnego. Szczegóły dotyczące spływu będą podane w połowie czerwca. Najważniejsza wiadomość – podczas spływu dziecku towarzyszy osoba dorosła.

Koncepcja i cel: 
Nauka wspólnej zabawy, atrakcyjne spędzenie czasu wakacyjnego i uzyskanie poprawy w samoocenie. Poprawa w samodzielności, świadomości swoich mocnych stron, nauka pracy nad słabszymi punktami.

Celem zajęć jest aktywność uczestnika i każdego dnia poznanie nowej umiejętności uczącej go samodzielności i bezpieczeństwa oraz nauka zdobycia nowej umiejętności przez całą grupę. Umiejętności związane będą z podniesieniem samooceny osoby i będą przydatne w życiu codziennym. Po naszym turnusie uczestnicy będą mieli świadomość tych działań, wdrożenie ich w codzienne nawyki będziemy prowadzili podczas zajęć grupowych od października. W tym roku dokładnie;) przyjrzymy się zeszłorocznym uczestnikom – jak wykorzystają zdobyte umiejętności, co się zmieniło. To bardzo cenne, część aktywności będzie podobna do zeszłorocznych, aby dzieci odniosły większy sukces, wykonując je po raz kolejny, po długiej terapii i w znanym miejscu. Ale oczywiście będą też nowości, będą nowi koledzy i koleżanki, nowe miejsca. Nowi uczestnicy, którzy pierwszy raz będą z nami na pewną będą mieli cele dostosowane do ich potrzeb, ale w pierwszej kolejności do dobrego odnalezienia się w grupie.

Dla kogo? – Dzieci i młodzież, uczestnicy projektu „PFRON 2020-2022 kierunek Aktywność”. Turnus przeznaczony jest dla wszystkich uczestników projektu, jednak ze względu na charakter turnusu, w przypadku dzieci młodszych lub mniej samodzielnych dopuszczamy modyfikację czasu spotkań. UWAGA – w pierwszej kolejności na listę wpisywani są uczestnicy turnusu w roku ubiegłym, gdyż taka jest koncepcja projektu, aby utrwalać umiejętności. Mamy jednak kilka miejsc rezerwowych dla uczestników, którzy zgłoszą się dopiero w tym roku. Zachęcamy do zgłoszenia wszystkich chętnych.
Uczestnicy z naszego drugiego projektu, również są mile widziani, jeśli zbierze się odpowiednia liczba uczestników, utworzymy dodatkową grupę.

Grupy: około 5 osób w grupie, uczestnicy dobierani do grup pod względem wieku i umiejętności. Każda grupa ma przypisanego swojego opiekuna na całe 6 dni.

Metody: ze względu na szeroki zakres oddziaływań i przygotowanie terapeutów metody wykorzystane w pracy będą obejmowały wiele obszarów – TUS; trening Umiejętności Codziennych; Trening Samodzielności; Terapia Zaburzeń Lękowych; Dogoterapia; Zajęcia ruchowe; Terapia ręki, Autoprezentacja i poprawa wymowy; Trening właściwej komunikacji; Trening relaksacji, aquaterapia, zajęcia z wykorzystaniem deski SUP i inne. Głównie jednak będziemy koncentrowali się na AKTYWNOŚCI w działaniu i samodzielości w terenie, w życiu codziennym, w odpowiednich relacjach z rówieśnikami.

Odpłatność – nie przewidujemy opłat za udział w turnusie, ale bierzemy pod uwagę możliwość składki około 10 zł/dzień, za którą zakupimy dodatkowe materiały lub gadżety dla uczestników.
Koszt wycieczki kajakowej związany będzie dodatkowo z wynajęciem kajaków – prawdopodobnie około 60 zł/kajak.

Wyposażenie uczestnika przychodzącego na zajęcia:
1. PLECAK – wygody do dłuższego, samodzielnego noszenia i samodzielnego spakowania (uwaga, w zeszłym roku wiele dzieci miało plecaki ZA MAŁE – przez to miało wielką trudność w upchnięciu w nich rzeczy. Lepiej, aby plecak był troszkę większy, ale aby pomieścił potrzebne rzeczy i dziecko nie miało problemów ze zmieszczeniem ich).
2. WYPOSAŻENIE PLECAKA
-kieszonkowy płyn do dezynfekcji rąk,
-maseczka oraz torebka na jej schowanie, gdy nie będzie używana
-zdrowe drugie śniadanie – takie, które dziecko może zjeść samodzielnie, nie pozostawiając śmieci,
-woda lub inny zdrowy napój,
-koszulka na zmianę (ewentualnie bielizna, jeśli jest taka potrzeba),
-portmonetka lub inna rzecz na potrzebne kieszonkowe,
-chusteczki higieniczne,
-preparat przeciwko komarom, kleszczom,
-ręcznik lub mały, lekki kocyk do siedzenia na trawie,
-ewentualnie krem z filtrem, gdy będzie bardzo słoneczna pogoda.
3. UBRANIE: Ponieważ każdego dnia będziemy w ruchu ubranie musi być dostosowane do różnych aktywności ruchowych, odpowiednio do pogody – np. przeciwsłoneczne nakrycia głowy, płaszcz przeciwdeszczowy.
4. Telefon komórkowy – nie jest zabroniony, jednak nie będzie można z niego korzystać w czasie zajęć, a w przerwie między zajęciami tylko w uzasadnionych sytuacjach.
5. W przypadku, gdy zajęcia będą w Fundacji – obuwie lub dodatkowe skarpetki na zmianę.
6. Inne – w zależności od potrzeb danego dnia jeśli przekazana zostanie przekazana taka informacja.

Skrócony plan dnia: Codzienny plan będzie uwzględniał następujące działania:

 • Zbiórka i powitanie, codzienna rozmowa każdego z każdym uczestnikiem.
 • Każdego dnia zdobycie innej umiejętności wyznaczonej indywidualnie dla każdego uczestnika w danym dniu.
 • Realizacja umiejętności wyznaczonej dla całej grupy na każdy dzień osobno.
 • Codzienny wysiłek ruchowy – w zależności od tematu dnia – wycieczka piesza, sport, aktywności wodne, inne. Prawdopodobnie 3/4 czasu spędzimy będąc w ruchu.
 • Wspólny, biwakowy posiłek – zjedzenie przygotowanych w domu kanapek lub niekiedy wizyta w ulubionych miejscach na posiłek dla dzieci – pizza, frytki, lody. Przy okazji nauka zamawiania, przebywania, zachowania w takich miejscach.
 • Czas na swobodne rozmowy i relaks – w zależności od potrzeb kierowany przez terapeutę lub pozwalający na swobodne działanie. To również czas na kreatywność, obserwację dzieci, a jeśli ktoś potrzebuje na leżenie i „nicnierobienie” na kocyku.
 • Nauka relaksacji i odpoczynku – z wykorzystaniem treningu oddechowego i jogi dla dzieci (codzienne ćwiczenia na początek i zakończenie spotkania).
 • Wspólne omówienie dnia i samoocena – we wspólnym kręgu.
 • Zaplanowanie i zapoznanie z aktywnościami na kolejny dzień, wspólne planowanie z dziećmi.
 • Codzienna fotorelacja ze spotkania.
 • Wspólna „impreza” w plenerze na zakończenie – wycieczka z udziałem rodziców.
 • Dyplomy na zakończenie:)

REGULAMIN:

 1. Uczestnicy turnusu przebywają pod opieką wyznaczonych osób – terapeutów Fundacji Słyszę-Mówię-Czuję od godziny 9:00 do godz. 14:00.
 2. Uczestnicy przychodzą na umówione miejsce zbiórki w godzinach 9.00-9.15.
 3. Rodzice są odpowiedzialni za bezpieczną drogę dziecka do miejsca zbiórki i po wyjściu z zajęć.
 4. W przypadku samodzielnego powrotu do domu rodzice/opiekunowie prawni są zobowiązani napisać stosowne oświadczenie.
 5. Uczestnicy turnusu maja prawo do:
  A. Spokojnego i radosnego wypoczynku.
  B. Uczestniczenia we wszystkich zajęciach, wycieczkach i organizowanych imprezach.
  C. Korzystania ze wszystkich urządzeń i sprzętów niezbędnych do realizacji programu pamiętając o zasadach dezynfekcji.
  D. Wnoszenia próśb i skarg oraz propozycji zmian w programie oraz rezygnacji z udziału w turnusie.
 6. Zapewniamy pełne wsparcie KAŻDEMU dziecku (uczestnikowi), każdy uczestnik ma prawo i powinien czuć się tak samo WAŻNY i tak samo POTRZEBNY podczas każdych zajęć. To nasz priorytetowy cel.

comment closed