Home

Kolejne dobre informacje – rozszerzenie terapii w wodzie

Posted by beata | On: Kwi 12 2018

DSCN0288

Od prawie dwóch lat jako jedna z nielicznych instytucji prowadzimy zajęcia terapeutyczne w wodzie. O metodzie Halliwick, jaką głównie prowadzimy zajęcia pisaliśmy już w artykule z lipca 2017. Stale prowadzimy zajęcia indywidualne jak i grupowe. Nasi podopieczni mają już pierwsze, bardzo ważne sukcesy. Dla każdego dziecka i rodzica może to być coś innego – jedne dzieci nauczą się prawidłowego oddychania, inne nawet bez tego rozluźnią ciało i napięcie, które towarzyszy im w codziennym dniu w końcu odejdzie, jeszcze inne zrozumieją, jak działa ich ciało, a jaszcze inne dzieci, tak jak jedna z naszych uczestniczek zajęć zostaną zakwalifikowani do grupy zaawansowanej na swoich zajęciach w szkole. Dużą grupę stanowią również dzieci i młodzież, które boją się wody nie tylko z powodu wcześniejszych doświadczeń, ale z powodu często współwystępujących kłopotów z samodzielnością, z niską samooceną – woda podnosi samoocenę do góry bardzo szybko. Już po pierwszych zajęciach otrzymujemy wiele informacji, że dzieci nie mogą doczekać się kolejnych spotkań, że zawsze są gotowe na nasze aktywności.

DSCN0062Zajęcia odbywają się na pływalni OSiR w Wołominie. Wspólnie z Panią dyrektor ustaliliśmy warunki, które odpowiadają naszym podopiecznym i nam. Obecnie stale i systematycznie realizujemy zajęcia z projektów dofinansowanych przez Powiat Wołomiński oraz przez PFRON oraz zajęcia statutowe fundacji. Stale rośnie zainteresowanie zajęciami dlatego od września pojawią się w ofercie pływalni. Ponieważ nasze plany przynoszą korzyść wszystkim, planujemy rozszerzyć zajęcia już nie tylko na spotkania dla podopiecznych Fundacji, ale od września 2018 roku na działania dostępne dla wszystkich osób zainteresowanych. Ponadto zaproponujemy wiele ciekawych wydarzeń wodnych.

 

DSCN0277Dla kogo przeznaczone są zajęcia metodą Halliwick? Dla wszystkich, bez względu na wiek i ewentualny problem. Może to być zarówno problem związany z obawą, lękiem przed zajęciami w wodzie z powodu wcześniejszych doświadczeń, z powodu problemów emocjonalnych, ale też z powodu innych kłopotów.

Zajęcia grupowe odbywają się w towarzystwie rodziców, którzy otrzymują szczegółowe instrukcje, polegają na wspólnej zabawie, podczas której dzieci śpiewają piosenki, dzięki czemu wręcz niezauważalnie uczą się prawidłowo oddychać, wypuszczają bąbelki, grają na wodnych fletach, ale przy okazji wykonują rotacje i ruchy, które po serii spotkań powodują, że zaczynają pływać, czuć swoje ciało w wodzie, czuć, że się unosi i nie boją się wody a ją rozumieją. Takie zajęcia mają przede wszystkim nauczyć bezpiecznego korzystania z wody, wykorzystując jej niezwykłe właściwości zarówno dla ciała jak i emocji.

P1060017

 

Wkrótce więcej naszych wspólnych działań, wielkimi krokami zbliża się lato:)

 

 

comment closed