Home

II Kongres…

Posted by beata | On: Gru 06 2019

W dniu 5.12 odbył się II Ogólnopolski Kongres Pedagogów Specjalnych i Terapeutów – Kształtowanie Podstawowych Umiejętności Samodzielnego Funkcjonowania Społecznego.

Ważne tematy jak: samodzielność, plan aktywności, emocje, zaburzenia lękowe oraz relacje intymne i naprawdę wyjątkowi specjaliści (dr Izabela Fornalik po raz kolejny przedstawiła w wyjątkowy sposób swój temat) zachęcali do tego, aby pojawić się na wydarzeniu. Najważniejsze, co wyniosłam z tego spotkania, to że wszystkie zagadnienia są bliskie temu, czym zajmuje się Fundacja i w czym pomaga. Każdy temat jest dobrze znany i realizowany podczas pracy w Fundacji. To dobry znak, bo oznacza, że idziemy w dobrym kierunku. Hmmm, chyba nieskromne byłoby powiedzieć, że niekiedy, może na mniejszą skalę wyprzedzamy pewne działania, zanim staną się zasadą.

Takie poczucie chciałabym zawsze odczuwać, że wiemy, w jakim kierunku, zgodnie z najważniejszymi badaniami będziemy się poruszać, że całościowe spojrzenie na osobę, że jak największe usamodzielnienie, że świadomość, że z jednej niepełnosprawności mogą wynikać dodatkowe problemy, z czego największą grupę stanowią zaburzenia lękowe, że praca z osobą wymaga czasami wejścia w schemat i jednocześnie szybkiego wyjścia ze schematu.

Jest jednak jeszcze bardzo, bardzo wiele do zrobienia, żeby spójną koncepcję mieli wszyscy terapeuci pracujący z dzieckiem, żeby praca w Fundacji pokrywała się z pracą i informacjami, jakie dziecko słyszy w domu, szkole, przedszkolu, w klubie, świetlicy i w kościele. Dziecko nie może dowiadywać się od różnych, ważnych dla siebie osób niespójnych ze sobą prawd, rzeczy, informacji.

Naszą rolą, rolą Fundacji, która ma największą autonomię, nie ma narzuconych programów edukacyjnych, nie łączy się ani z polityką ani z religią jest zebrać i umiejętnie przedstawić rodzicom i dzieciom prawdziwe i skuteczne terapie i umiejętnie je stosować. Dlatego piszę, że jeszcze dużo pracy do wykonania dla nas, ale najważniejsze, że zgodnie z autorytetami w tej dziedzinie, idziemy w dobrym kierunku. bb.

comment closed