Home

Ekipa telewizyjna Super Polsat w Fundacji robi program o dogoterapii

Posted by beata | On: Lis 07 2018

pozytywka8

Mieliśmy przyjemność wziąć udział w programie Pozytywka prowadzonym przez stację Super Polsat. Program ten porusza problematykę osób niepełnosprawnych, a odcinek, w którym wystąpiliśmy dotyczył różnych form terapii, które pomagają w życiu codziennym.

Odcinek można zobaczyć w internecie tutaj.

Jesteśmy bardzo dumni, że mogliśmy zaprezentować zajęcia dogoterapii, chociaż w skróconej formie, to liczymy, że ta forma zajęć, bardzo lubiana i doceniana przez dzieci i rodziców będzie prowadzona po to, aby jak najlepiej wspierać osoby, które tego potrzebują.

Nasz główny bohater – pies Laki – spisał się idealnie. Był swobodny, pewny siebie i nie był stremowany pracą przed kamerami. Dzieci również, w przeciwieństwie do pani Beata, która trochę niepewnie czuła się przed kamerą. Na szczęście ekipa była bardzo pomocna i profesjonalna i mamy nadzieję, miło będzie oglądało się film.

Dogoterapia to jedna z form zajęć, która wspiera rozwój osoby niepełnosprawnej w każdym obszarze – sprawność fizyczna, integracja sensoryczna, mowa, emocje, samodzielność, empatia, pamięć, myślenie – wszystkie te obszary są uaktywnione podczas każdych zajęć. Na dodatek zawsze pojawia się niespodzianka, nawet jeżeli powtarzamy ten sam scenariusz. Pies jest naszym partnerem, pomocnikiem, bardzo ważnym członkiem spotkania – jego rola i jego zachowanie jest najważniejsze. Pracujemy bez smyczy, bo dobrze przygotowany pies, lubiący to, co lubi sam decyduje, że będzie wykonywał zadanie z nami. Dzięki temu zajęcia są prawdziwe, dzięki temu dziecko widzi, że pies, jego wspaniały przyjaciel naprawdę chce się z nim bawić, chce właśnie z nim coś wykonać, że również czasami chce być sprytniejszy i zdobyć piłeczkę, jak przy każdej zabawie. Kontynuacją zajęć dogoterapii są pozostałe formy zajęć, a także odwrotnie – zajęcia dogoterapii uzupełniają inne terapie. Z całą pewnością nie znam innej, bardziej angażującej i aktywizującej formy pracy, zabawy, terapii.

comment closed