Home

Wakacyjne zadania

Posted by beata | On: Sie 04 2020

Sierpień… Już sierpień?! Czas zaprezentować naszą wakacyjną listę aktywności. Mentorka i psychoedukatorka w projekcie PFRON zachęcają do jej zrealizowania. To ważne, bo będziemy je omawiać we wrześniu.

Zadania dla dzieci i młodzieży w wakacje mają przede wszystkim pomagać w poznawaniu przyjemnych aktywności i doświadczeń. Dodatkowo też mamy możliwość poznać, czy dziecko bezpiecznie ocenia sytuację – czy wie, jakie owoce może zebrać i zjeść, czy wie, że gdy jest przeziębione, nie może stać na deszczu. Zwłaszcza zadania dla młodzieży wymagają współpracy z rodzicem – omówienia, aby mieć pewność, że dzieci właściwie je interpretują. Aktywności te wspierają rozwój ruchowy, integrację zmysłów, koncentrację i planowanie działań. Wspomagają rozwój poprzez możliwość wykonania ich bez pośpiechu, w spokojnym czasie. Uwiecznione na fotografii są miłym wspomnieniem, nawet jeżeli jakaś aktywność była dla dziecka trudna.

Większość z zaproponowanych przez nas aktywności, to również działania, które towarzyszą nam przez całe życie – albo jakiś ich odpowiednik. Nie zawsze szukamy żaby w trawie, ale często czegoś, co nam upadło w trawę – telefon, klucze, pieniądze. Młodzież za jakiś czas będzie się chciała pochwalić przygotowaniem samodzielnie potrawy, ale czy potrafi włączyć piekarnik? Rozpalić bezpiecznie grill albo ewentualnie zapalić świeczkę? Nie robimy tego może często w życiu, ale w wakacje dobrze byłoby usiąść na trawie przy ognisku wcześniej rozkładając koc i poczekać do nocy na deszcz spadających gwiazd. To nie tylko zabawa, to doświadczanie bardzo ważnych przeżyć budujących zaradność, pewność siebie i charakter naszego dziecka.

Umieszczamy listy aktywności do wykonania w wakacje – dla dzieci i dla młodzieży. Prosimy o wykonywanie zdjęć, jak Wam się udaje je zrealizować. Mamy nadzieje, że wszystkie punkty z listy będą zaliczone, a jeśli nie, prosimy o zastępstwo za niemożliwe do zrealizowania punkty. Chociaż, czy są tam punkty niemożliwe do zrealizowania? Ważne, że dziecko potrzebuje przy nich wsparcia organizacyjnego, niekiedy pomocy fizycznej, ale tylko u kilku osób i czasami uważnego spojrzenia rodzica. Niektóre aktywności udało nam się zrealizować razem podczas turnusu czy wycieczki, ale warto je powtórzyć samodzielnie z dzieckiem. Pamiętajmy o pochwałach za podejmowane aktywności, docenienia, zrobienie tego wspólnie. Życzymy dobrej zabawy i czekamy z niecierpliwością na zdjęcia, które można przesyłać sms, mailem lub Messengerem fundacji. My też obiecujemy wysyłać relację z naszej listy aktywności. Można nawet wydrukować sobie pliki pdf i zawiesić w widocznym miejscu, aby zaznaczać, co już zrobione. Nie możemy doczekać się Waszych wrażeń:)

comment closed